en_GB englishes_ES españolpl_PL polski
13 czerwca 2017

Zasiłek dla bezrobotnych czyli tzw. paro

Powrót do wpisu.

Ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych czyli tzw. paro – la prestación contributiva:

  • Co to? Zasiłek dla bezrobotnych.
  • Po co? Pomoc Państwa dla osób, które znajdują się na bezrobociu.
  • Jak i Gdzie? Zapraszam tutaj.
  • Koszt? Bezpłatnie.
  1. Kto ma prawo do zasiłku?? Informacje na stronie Inem .

Prawo do zasiłku mają osoby, które przepracowały =miały opłacane składki w Seguridad Social minimum 360 dni w ciągu ostatnich 6 lat i  nie korzystały w tym okresie z żadnych pomocy z tytułu bezrobotnego.

Jeśli nie masz wystarczającej liczby dni lub skończył Ci się okres przyznanego zasiłku możesz starać się o inną pomoc tzw. subsidio.

Poza spełnionym warunkiem minimalnej ilości dni :

(tutaj można umówić się na spotkanie w celu wpisania do rejestru dla bezrobotnych jako SOLICITUD DE CITA PREVIA PARA LA INSCRIPCIÓN.

  • Nie możesz być w wieku emerytalnym .
  • Nie powinieneś pracować, poza kilkoma przypadkami dozwolonymi przez prawo.

2. Jeśli spełniasz wszystkie warunki, aby dostać zasiłek należy :

  • wypełnić wniosek  (Solicitud de prestación contributiva).
  • przygotować potrzebne dokumenty
    • tj. Numer Nie, Paszport lub Karta Identyfikacyjna Obcokrajowca (TIE),
    • numer konta bankowego, dokument z banku potwierdzający własność konta bankowego na który będzie wypłacany zasiłek.
    • tzw. Libro de Familia – książeczka rodzinna lub dokument ekwiwalentny (przetłumaczony)
    • w przypadku dzieci niepełnosprawnych starszych niż 26 lat – certyfikat, dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności dziecka.
    • w przydku separacji lub rozwodu porozumienie stron lub decyzja sądu.
  • umówić się na spotaknie w SEPE ( opcja – Solicitudes de prestaciones contributivas, subsidios y PREPARA )

*W informacji we wniosku nie jest podane, ale mnie prosili jeszcze o certyfikat zameldowania.

3. Przyznanie zasiłku :

Wysokość zasiłku obliczana się na podstawie ostatnich przepracowanych 6 miesięcy. Czas przyznanego zasiłku zależy od ilości przepracownaych dni (minimum 360).

Tabela obok prezentuje ilość dni (duración de la prestación) wypłacanego zasiłku w zależości od ilości przepracowanych dni (periodo cotizado). Na ilość dni i kwotę wypłacanego zasiłku ma wpływ również sytuacja rodzinna, ilość posiadanych dzieci itp.

4. Ważne dla obcokrajowców! Jeżeli chodzi o świeżo przyjezdnych obcokrajowców, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Po pierwsze prawo do zasiłku w Hiszpanii ma osoba, która jest w jakiś sposób związana z Hiszpanią czyli np. pracuje tutaj, jest zameldowana, ma rodzinę,  odporwadzała podatek itp.

Oczywiście jako obywatele UE mamy prawo pracować w różnych państwach, dlatego przed przeprowadzką do Hiszpanii (czy jakiegokolwiek innego państwa) polecam przed wyjazdem uzyskać dokument U1, który informuje między innymi o ilości przepracowanych dni, charakterze umowy , a także o tym czy zostaliśmy zwolnieni z pracy czy też odeszliśmy na własne życzenie. Jest on identyczny we wszystkich Państwach UE.

Jeśli jednak nie masz tych dokumentów, mimo wszytsko lepiej udać się do Urzędu Pracy i złożyć wniosek, żeby nie stracić tego okresu 15 dni. Pozostałe dokumenty zawsze możesz dostarczyć później lub Urząd Pracy sam może je ściagnąć  z danego Państwa UE, jednak trwa to dużo dłużej.

* Mój przypadek okazał się trochę bardziej zawiły, ale to raczej przez wcześniejsze niedopilnowanie formalności z mojej strony.

Moim ostatnim miejscem pracy przed przeporwadzką była Szwecja, zwolniłam się z pracy ( powinnam była w ciągu 15 dni zgłosić się do Urzędu Pracy, czego oczywiście nie zrobiłam). Dopiero telefonicznie i meilowo załatwiałam pozostałe formalności. Po złożeniu wniosku w INEM, Urząd pracy w Hiszpanii rozpatrzył mój wniosek jako tzw. osoby powracającej do Hiszpanii. Urząd uznał,  że pierwszą pracą była praca  w Hiszpani, więc za pewne mam powiązania z Hiszpanią, a Polskę i Szwecję potraktował jako prace zagraniczne. 

Proces mógł być kontynuowany, jednak musiałabym wykazać historyczny certyfikat zameldowania,  relacje rodzinne, opłacany podatek, bilety lotnicze potwierdzające kontakt z Hiszpanią itp.

Niestety będąc wcześniej na praktykach nie byłam zameldowana w Hiszpanii. Nie mogłam również wykazać swojego historczynego zameldowania, ani pozostałych powiązań typu bilety lotnicze itp. Dlatego mój wniosek został odrzucony.

Moja rada – warto się zameldować :).

Jeśli nie posiadasz powiązań z danym Pańswtem tak jak ja, aby uzyskać paro ostatnie stanowisko pracy musi być w Hiszpani.

Powrót do wpisu.