en_GB englishes_ES españolpl_PL polski
13 czerwca 2017

Certyfikat registru mieszkańca UE

powrót do wpisu.

2. Tarjetas de identidad de extranjeros (TIE) y certificados de registro de residentes comunitarios.(Karta identyfikacyjna obcokrajowca, tzw. Zielone NIE,  certyfikat rezydenta UE.)

 

 • Co to?  Karta identyfikacyjna obcokrajowca, tzw. Zielone NIE,  certyfikat rezydenta UE.
 • Po co? certyfikat mieszkańca UE pozwala na legalne i bezterminowe przebywanie w Hiszpanii, pozwala na uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego itp.
 • Jak i Gdzie ? Infromacje poniżej!
 • Koszt? 10.60 euro.

Procedura umówienia się na spotaknie jest identyczna jak w przydadku NUMERU NIE, jendak aby uzyskać ten dokument należy spełnić kilka wytycznych.

Potrzebne dokumenty :

 1. Potwierdzenie umówionego spotkania.
 2. Wydruk wniosku model EX 18 PODWÓJNIE!, wypełniony i podpisany przez obywatela UE.
 3. W zależności od sytuacji/powinienes przestawić, któryś z następujących dokumentów
  • Jesli jesteś osobą zatrudnioną, pracownikiem / Deklaracja kontraktu od pracodawcy, certyfikat pracy,etc.
  • Jeśli prowadzisz własną działalność / Dokument potwierdzający rejestrację działalności gospodarczej, lub uzasadnienie jej utworzenia na podstawie wpisu do rejestru handlowego lub równoważnego dokumentu itp.
  • Jeśli nie pracujesz w Hiszpanii/dokument potwierdzający ubezpieczenie zdowotne np. wykupione ubzepieczenie prywatne w Hiszpanii  lub w innym kraju (karta EKUZ – jeśli obejmuje  zasięg w Hiszpanii ) . Dokument potwierdzający pobieranie zasiłku dla bezrobonych etc.
  • Jeśli studiujesz / Dokumentacja potwierdzające ubezpieczenie prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, potwierdzenie z uczelni itp.
  • Jeśli jesteś spokrewniony z członkiem UE / dokument potwierdzający związek z członkiem UE i potwierdzenie, że rodzina ma wystarczające środki na życie i możliwość ubezpieczenia zdrowotnego itp.

Przykłady są opisane ogólnie, każda sytuacja musi być rozpatrywana indywidualnie w zależności od przypadku zainteresowanego. Głównie chodzi o to żeby w momencie składania wniosku  wykazać, że masz opłacane składki itp. Seguridad Social i prawo do opieki zdrowontej na terenie Hiszpanii.

*( Mój przypadek  –  Ja miałam Ekuz z Polski,  byłam zarejestowana w Hiszpanii jako student, do wniosku dołączyłam pismo z uczelni potwierdzające status studenta. To wystarczyło, jednak trudno mi powiedzieć w jakiej skali sprawrdzają powyższe dokumenty i czy mogą robić problemy.

Dodatkowo miałam jeszcze certyfikat zameldowania. Na stronie o tym nie piszą, ale urzędnik uprzedził mnie wcześniej , że ten certyfikat będzie potrzebny.)

Tutaj znajdziesz info jak uzyskać CERTYFIKAT ZAMELDOWANIA.

 1. Ostatnim krokiem jest opłacenie rachunku ( potwierdzenie opłacenia rachunku).

Tasa  (Cod. 012) – Certificado de registro de residente comunitario o Tarjeta de residencia de familiar de un ciudadano de la Unión. (w razie błędu otwórz w Internet Explorer).

Oplata 10.60 euro.

Jeśli posiadasz wymagane dokumenty, możesz umówić się na spotkanie :

 1. Tutaj znajduje się link pod którym możecie umówić się na Cita previa.
 1. Klikamy na link na dole  lub bezpośrednio tutaj i po otwarciu nowej strony wybieramy.( CERTIFICADOS UE) tak jak na załączonym obrazku.

 1. Po dokonaniu wyboru wyświeli się strona z informacją odnośnie potrzebnych dokumentów.  Klikamy ENTRARWybieramy termin,miejsce i udajemy się na spotkanie.

powrót do wpisu.