en_GB englishes_ES españolpl_PL polski

Szukanie pracy w Hiszpanii

Wpis przeznaczony jest dla osób szukających  pracy głównie w IT, dla młodych programistów pragnących znaleźć zatrudnienie w Hiszpanii,  ale zapewne inne branże również znajdą coś wartościowego dla siebie !Dlatego zachęcam do lektury i klikania na linki poszczególnych portali! 🙂

Szukając  pracy w Hiszpanii w konkretnej branży musimy się uzbroić w cieprliwość i być naprawdę zdeterminowanym. Hmm… Patrząc na statystyki, im bardziej na południe Hiszpanii tym większe bezrobocie.

Biorąc pod lupę Alicante – najwięcej ofert pracy jest w : * Jest to jedynie mój subiektywny bilans. 🙂

 •  turystyce ( kelnerzy, barmani, kucharze, recepecja itp),
 •  sprzedaży
 •  nieruchomościach.

Niedawno postanowiłam zmienić branżę – zdecydowałam sie porzucić pracę geodety na konstukcjach i zająć się programowaniem. Ale z tego co widzę droga jest bardziej wyboista niż mi  się wydawało na początku 🙂 Niestety mój entuzjazm chwilowo trochę opadł, dlaczego?

 • Po pierwsze dostaje sporo ofert z innych miast tj. Barcelona, Madryt, Valencia.
 • Po drugie z tego co widzę w Alicante poszukują ludzi z minium 2-letnim doświadczeniem, bardzo mało jest ofert dla osób rozpoczynających pracę w IT, dla tzw. Juniorów.

Udało mi się dostać na bezpłatny, stacjonarny kurs organizowany przez firmę Telefonica/ Digital Empleo, gdzie z ponad 100 kandydatów po wstępnych egzaminach wybrali ok 20 osób. Poza zajęciami dotyczącymi programowania mieliśmy też sporo kontaktu z działem HR, spotkania z couchem, zajęcia z metodologii Agile oraz z rynku pracy (Jak pisać CV, gdzie szukać pracy, jak zadbać o swoją markę osobistą) etc.

Zajęcia były ciekawie prowadzone przez profesjonalistów. Po ukończonym kursie jest też zapewniony 3 miesięczny okres opieki  tj. kontrola poszukiwań pracy, pomoc i wskazówki w szukaniu zatrudnienia. Dziś odbył się warsztat na temat poszukiwania pracy – dlatego chciałabym zamieścić kilka wskazówek i informacji o tym jak i gdzie, skutecznie szukać pracy w Hiszpanii według Hiszpanów. Stąd też mój dzisiejszy post!

GDZIE WG HISZPANÓW SZUKAĆ PRACY??

1.INTERNET – wszystkie portale etc. 

 1. STRONY INTERNETOWE
  Dla kandydatów szukających swojej pierwszej pracy
  APLIKACJE NA TELEFON
  SIECI SPOŁECZNOŚCIOWE

2. NETWORKING czyli przez wszelkiego rodzaju znajomości.

 • Rozwijanie sieci kontaktów, chodzenie  na eventy związane z daną tematyką.
 • Odwiedzanie rynków pracy.
 • Pytanie znajomych, znajomych znajomych itd.

3.SZKOŁY I UNIWERSYTETY – przez profesorów lub ogłoszenie na uczelni

4. INEM – URZĄD PRACY– rzadko ale podobno czasem mają jakieś ciekawe ofety.

5. AGENCJE PRACY, HEADHUNTERZY, KONSULTORZY– dać się zobaczyć headhunterowi.

 1.  

6. SPONTANICZNE CV/ WIZYTY

– wysyłać CV przez formularze dla tzw. rekrutacji otwartej lub poroznosić CV osobiście po firmach (jednak w IT metoda nie działa zbyt często, zwłaszcza jeżeli chodzi o korporacje, ale jeśli mamy na oku jakąś małą firmę w okolicy – jak najbardziej,warto spróbować.)

7. WOLONTARIAT

– dać się poznać lub zareklamować za darmo, organizując np. meeting etc.

8.WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA .

9. KONTYNUOWAĆ ROZWÓJ OSOBISTY, KSZTAŁCIĆ SIĘ W DANYM KIERUNKU

–  portale internetowe ( większość kursów jest darmowa ,a wybór jest naprawdę ogromny, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, no i nie musimy wydawać tysięcy na różne kursy czy bootcampy.)

A tutaj można uczyć się od innych programistów i dzielić się własnym kodem :

Jeśli spodobał/nie spodobał Ci się wpis lub uważasz, że jest on przydatny,chciałbyś podzielić się swoim doświadczeniem związanym z szukaniem pracy w Hiszpanii  lub w IT itp. zostaw wiadomość w komentarzu! :)Będzie mi bardzo miło!

JAK PRZYGOTOWAĆ CV?? CO JEST WAŻNE ?? NA CO ZWRACAJĄ NAJWIĘKSZĄ UWAGĘ HR-OWCY W HISZPANII?Programy/aplikacje do tworzenia CV.  OPOWIEM W NASTĘPNYM W WPISIE ! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *